Kožní ambulance Tisk

MUDr. Jaroslava Reslová

Zdravotní sestra: Jitka Nováková

Lokalizace: 1. patro vpravo, ambulance ORL

Informace pro klienty: změny v uvedené ordinační době naleznete v sekci AKTUALITY úvodní stránky.

Objednávání po a pá v 9:00 - 10:00 hodin.

Ordinační doba:

PO 10:00 - 16:00 (pouze objednaná pacienti)

PÁ 10:00 - 14:00 (pouze objednaní pacienti)

Telefon ordinace: +420 417 777 309

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Hornická nemocnice s poliklinikou v Bílině zakoupila digitální dermatoskop, který rozšíří spektrum služeb poskytovaných na kožní ambulanci pod vedením MUDr. Jaroslavy Reslové.

 

Co to je digitální dermatoskop a k čemu slouží?

Dermatoskop je přístroj, který se skládá z kamery s vysokým rozlišením a programu, který analyzuje obraz pigmentových znamének (hodnotí se parametry, například barva, ohraničení, velikost, struktura, atd.)

Jedná se tedy o automatickou analýzu pigmentových kožních lézí. Slovo dermatoskop pochází z řeckého základu (derma - kůže, skopein –pozorovat).

Systém neposkytuje diagnózu, ale na základě výstupních informací lze posoudit riziko možného vzniku maligního melanomu a to především u drobných ložisek.

Co to je maligní melanom?

Maligní melanom je jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec, jehož výskyt stále stoupá. Vzniká z buněk tvořících pigment a může se vyskytovat kdekoliv na kůži. Zachytí-li se v počátečních stádiích, je úspěšně léčitelný. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření. Největší riziko vzniku se dává do souvislosti s opakovaným spálením kůže sluncem, zejména v dětském věku.

Svou roli hraje i dlouhodobá expozice UV záření.

Základním léčebným postupem při podezření na melanom je jeho chirurgické odstranění a histologické vyšetření. Díky zpřesnění klinické diagnózy digitálním dermatoskopem je možné lépe rozhodnout o nutnosti excize (chirurgického odstranění).  Výhodou vyšetření digitálním dermatoskopem je preventivní vyšetření pigmentových změn a to zejména v místech, kde by se jizva po vyříznutí stala kosmeticky méně přijatelnou. Další předností tohoto vyšetření je možnost porovnání obrazu stejného znaménka s odstupem času a při změnách skóre odstranění na chirurgii.

Co doporučujete naším občanům

Doporučuji nepodceňovat hnědé pigmentové projevy na kůži. Při jakékoliv jejich změně se objednat na kožní ambulanci dle místa bydliště či k vyšetření digitálním dermatoskopem. Důležité je věnovat pozornost především plochým a hladkým znaménkům, z kterých vzniká melanom snadněji.

 

Nepřehánět to s opalováním a navštěvováním solárií, používat kvalitní ochranné prostředky proti oslunění podle typu kůže.

 

 

CENÍK DERMATOSKOPICKÉHO VYŠETŘENÍ

DIGITÁLNÍM DERMATOSKOPEM


Vyšetření znamének digitálním dermatoskopem


1 znaménko                                           200 Kč

každé další znaménko                          100 Kč

 

Co to je digitální dermatoskop a k čemu slouží?

V současnosti je nejdokonalejší metodou vyšetření pigmentových znamének pomocí digitálního dermatoskopu. Umožňuje vyhodnotit kožní projev nesrovnatelně přesněji než při pozorování pouhým okem či lupou.

Dermatoskop je přístroj, který se skládá z kamery s vysokým rozlišením   a programu, který analyzuje obraz pigmentových znamének

(hodnotí se parametry, například barva, ohraničení, velikost, struktura, atd.)

Jedná se tedy o automatickou analýzu pigmentových kožních lézí.

Systém neposkytuje diagnózu, ale na základě výstupních informací lze posoudit riziko možného vzniku maligního melanomu a to především u drobných ložisek.

Výhody vyšetření:

- prevence vzniku melanomu

- včasná diagnostika

- vyhodnocení znaménka a stanovení indikace k chirurgickému odstranění

- možnost srovnání nálezů v čase.